Skip to content

20 Prospect RdWayne, NJ 07470

Built 1981

Last Sale Price
$558,000
Last Sale Date
Jan 25, 2010

Property Information

Block1008
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,035
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
43%
Improvement Value:$133,600
57%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,937+4.0%
2024$13,403+1.2%
2023$13,239+0.4%
2022$13,180+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$558,000

To:

Sq Ft2,035DeedBook 1881, Page 25

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook D 118, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1981