Skip to content

40 Prospect RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block1008
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
54%
Improvement Value:$72,300
46%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,418+4.0%
2024$9,057+1.2%
2023$8,946+0.4%
2022$8,907+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 4982, Page 192

Property Sale

Sale
$332,500

To:

Sq Ft1,600DeedBook 3061, Page 36

Property Sale

Sale
$374,000

To:

DeedBook 1712, Page 168

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook Z 128, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1940