Skip to content

43 Prospect RdWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1010
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,296
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,100
38%
Improvement Value:$173,300
62%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,494+4.0%
2024$15,862+1.2%
2023$15,668+0.4%
2022$15,598+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980