Skip to content

15 Prospect RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block1010
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,100
39%
Improvement Value:$167,800
61%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,227+4.0%
2024$15,604+1.2%
2023$15,413+0.4%
2022$15,345+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft3,015DeedBook 4188, Page 122

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 493, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1977