Skip to content

344 French Hill RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Apr 30, 2016

Property Information

Block1010
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTAURANT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,748
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
53%
Improvement Value:$291,000
47%
Total Assessment$620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,865+4.0%
2024$35,452+1.2%
2023$35,018+0.4%
2022$34,863+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000

From:

To:

DeedBook 2820, Page 168Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 1725, Page 275

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 1136, Page 238

Property Sale

Sale
$491,732
DeedBook Z 159, Page 316