Skip to content

18 Flynn PlaceWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 6, 2007

Property Information

Block1012
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,092
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$146,600
72%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+4.0%
2024$11,642+1.2%
2023$11,499+0.4%
2022$11,448+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 1490, Page 239

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 227, Page 298

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook U 145, Page 280

Property Sale

Sale
$264,400
DeedBook P 124, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1987