Skip to content

82 Park LaneWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block103
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
59%
Improvement Value:$37,000
41%
Total Assessment$89,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+4.0%
2024$5,100+1.2%
2023$5,038+0.4%
2022$5,016+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft896DeedBook 3981, Page 140Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 1096, Page 93

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 358, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1945