Skip to content

214 Park LaneWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,540
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
43%
Improvement Value:$87,900
57%
Total Assessment$154,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+4.0%
2024$8,817+1.2%
2023$8,709+0.4%
2022$8,671+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1368, Page 256

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 815, Page 52

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook C 157, Page 234

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook F 119, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1960