Skip to content

41 Wood StWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block302
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,600
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
48%
Improvement Value:$80,800
52%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,270+4.0%
2024$8,914+1.2%
2023$8,805+0.4%
2022$8,766+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook G 136, Page 594

Property Built

Built

Year Built: 1956