Skip to content

12 Fern River AveWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jan 31, 2025

Property Information

Block104
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,168
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
54%
Improvement Value:$52,100
46%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+4.2%
2024$6,228+1.3%
2023$6,149+0.5%
2022$6,121+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 4855, Page 176

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 4664, Page 13Recorded2/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948