Skip to content

20 Fern River AveWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block104
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
51%
Improvement Value:$50,000
49%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+4.2%
2024$5,600+1.3%
2023$5,528+0.5%
2022$5,502+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4891, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1940