Skip to content

24 Fern River AveWayne, NJ 07470

Built 1937

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 14, 1999

Property Information

Block104
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,576
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
35%
Improvement Value:$118,900
65%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+4.0%
2024$10,458+3.6%
2023$10,093+0.4%
2022$10,048+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook V 127, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1937