Skip to content

11 Fern River AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block105
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,074
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
47%
Improvement Value:$95,800
53%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750+4.0%
2024$10,338+1.2%
2023$10,212+0.4%
2022$10,166+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,074DeedBook 3927, Page 78

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 1263, Page 141

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook I 163, Page 160

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook O 129, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1965