Skip to content

30 Minnisink RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block105
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,526
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
37%
Improvement Value:$134,600
63%
Total Assessment$212,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,606+4.0%
2024$12,122+1.2%
2023$11,974+0.4%
2022$11,921+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,526DeedBook 4606, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1972