Skip to content

36 Dwight StWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Date
Dec 11, 2013

Property Information

Block1805
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,584
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
51%
Improvement Value:$131,400
49%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,941+4.0%
2024$15,330+1.2%
2023$15,142+0.4%
2022$15,075+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983