Skip to content

34 Boonstra DrWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block1103
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,752
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
45%
Improvement Value:$149,600
55%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,161+4.0%
2024$15,542+1.2%
2023$15,351+0.4%
2022$15,283+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 4802, Page 66

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 3347, Page 88Recorded7/6/2018

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 2632, Page 74Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1975