Skip to content

42 Teak RdWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block1904
Lot161
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
46%
Improvement Value:$156,500
54%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,392+4.0%
2024$16,725+1.2%
2023$16,520+0.4%
2022$16,447+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,746DeedBook 4474, Page 59

Property Sale

Sale
$584,250

From:

To:

Sq Ft2,746DeedBook 3337, Page 127Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$582,500
DeedBook 1751, Page 176

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 820, Page 281

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook K 114, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1985