Skip to content

29 Boonstra DrWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block1104
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,597
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,500
45%
Improvement Value:$146,400
55%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,870+4.0%
2024$15,261+1.2%
2023$15,075+0.4%
2022$15,008+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,597DeedBook 2021, Page 169

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 1890, Page 148

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook B 143, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1976