Skip to content

775 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block1105
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,716
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
54%
Improvement Value:$79,400
46%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,370+4.0%
2024$9,972+1.2%
2023$9,850+0.4%
2022$9,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 2287, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1930