Skip to content

1048 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block1904
Lot189
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,800
62%
Improvement Value:$78,000
38%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+4.0%
2024$11,653+1.2%
2023$11,511+0.4%
2022$11,460+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 182, Page 210

Property Sale

Sale
$151,250
DeedBook F 147, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1920