Skip to content

55 Carlisle RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 1994

Property Information

Block1108
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
54%
Improvement Value:$102,600
46%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,325+4.0%
2024$12,814+1.2%
2023$12,657+0.4%
2022$12,601+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook H 126, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1964