Skip to content

127 Weinmanns BlvdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block1109
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,140
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
46%
Improvement Value:$130,500
54%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,366+4.0%
2024$13,815+1.2%
2023$13,646+0.4%
2022$13,585+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 4431, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1966