Skip to content

17 Rolling Hills DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 24, 2023

Property Information

Block1109
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,669
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
52%
Improvement Value:$102,600
48%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,582+4.0%
2024$12,099+1.2%
2023$11,951+0.4%
2022$11,898+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,669DeedBook 4619, Page 260

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,669DeedBook 2686, Page 81Recorded9/10/2015

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 1096, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1962