Skip to content

11 Rolling Hills DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block1109
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,811
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
35%
Improvement Value:$198,800
65%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,302+4.0%
2024$17,600+1.2%
2023$17,385+0.4%
2022$17,308+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,811DeedBook 153, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1962