Skip to content

48 Carlisle RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block1110
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
62%
Improvement Value:$74,700
38%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,607+4.0%
2024$11,162+1.2%
2023$11,025+0.4%
2022$10,976+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

To:

Sq Ft1,497DeedBook 2543, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1963