Skip to content

12 Tammy TerrWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block1104
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
46%
Improvement Value:$142,100
54%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,644+4.0%
2024$15,044+1.2%
2023$14,860+0.4%
2022$14,794+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$552,000

From:

To:

Sq Ft2,612DeedBook 2872, Page 55Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$552,500

From:

To:

Sq Ft2,612DeedBook 2605, Page 22Recorded3/24/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook X 161, Page 161

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook O 131, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1965