Skip to content

67 Weinmanns BlvdWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Price
$439,200
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block1119
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
67%
Improvement Value:$59,100
33%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,774+4.0%
2024$10,361+1.2%
2023$10,234+0.4%
2022$10,189+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,200

To:

Sq Ft1,152DeedBook 3345, Page 130

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 1975, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1973