Skip to content

11 Carlisle RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block1119
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,886
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
50%
Improvement Value:$122,000
50%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+4.0%
2024$13,981+1.2%
2023$13,809+0.4%
2022$13,748+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,886DeedBook 2260, Page 291

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 361, Page 282

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook F 140, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1962