Skip to content

77 Weinmanns BlvdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 7, 1993

Property Information

Block1119
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,305
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
48%
Improvement Value:$134,400
52%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,489+4.0%
2024$14,895+1.2%
2023$14,713+0.4%
2022$14,648+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,305DeedBook 134, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1930