Skip to content

21 Highfield CourtWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$508,500
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block1202
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,952
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
45%
Improvement Value:$113,100
55%
Total Assessment$205,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+4.0%
2024$11,762+4.4%
2023$11,262+0.4%
2022$11,212+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$508,500

To:

Sq Ft1,952DeedBook 3554, Page 288

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook F 165, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1951