Skip to content

12 Sylvan TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Jul 19, 2007

Property Information

Block1809
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,600
56%
Improvement Value:$106,000
44%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,187+4.0%
2024$13,643+1.2%
2023$13,476+0.4%
2022$13,416+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft1,992DeedBook 1475, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1957