Skip to content

14 Louisa CtWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block1202
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,637
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,600
46%
Improvement Value:$161,100
54%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,820+4.0%
2024$17,137+1.2%
2023$16,927+0.4%
2022$16,852+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,637DeedBook 4686, Page 175

Property Sale

Sale
$722,000
DeedBook 1094, Page 140

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook T 118, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1950