Skip to content

6 Rutgers CourtWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block1202
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,574
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
44%
Improvement Value:$152,800
56%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,280+4.0%
2024$15,656+1.2%
2023$15,464+0.4%
2022$15,396+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,574DeedBook 4591, Page 295

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook S 126, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1959