Skip to content

35 Rutgers CourtWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block1202
Lot70
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
59%
Improvement Value:$94,800
41%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,747+4.0%
2024$13,220+1.2%
2023$13,058+0.4%
2022$13,000+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 4877, Page 9

Property Sale

Sale
$482,500

To:

Sq Ft2,072DeedBook 3646, Page 132Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 1635, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1958