Skip to content

258 Totowa RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block501
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,108
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,600
45%
Improvement Value:$112,100
55%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,112+4.0%
2024$11,648+1.2%
2023$11,505+0.4%
2022$11,454+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,108DeedBook 4852, Page 80

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 1524, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1958