Skip to content

14 Lafayette CourtWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 7, 2015

Property Information

Block1908
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
48%
Improvement Value:$103,200
52%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,761+4.0%
2024$11,310+1.2%
2023$11,172+0.4%
2022$11,122+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,290DeedBook 2725, Page 92

Property Sale

Sale
$374,400
DeedBook 610, Page 160

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook R 164, Page 207

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook P 131, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1948