Skip to content

44 Oakley WayWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block1203
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,300
67%
Improvement Value:$52,800
33%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+4.0%
2024$9,155+1.2%
2023$9,042+3.3%
2022$8,752+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$327,900

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 2774, Page 137Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 2597, Page 28Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952