Skip to content

50 White Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block1204
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
56%
Improvement Value:$81,600
44%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,066+4.0%
2024$10,641+1.2%
2023$10,511+0.4%
2022$10,464+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,569DeedBook 3030, Page 90

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1826, Page 235

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 482, Page 161

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook G 146, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1952