Skip to content

5 Graham AveWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block1205
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
51%
Improvement Value:$96,400
49%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,809+4.0%
2024$11,356+1.2%
2023$11,217+0.4%
2022$11,167+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 2520, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1953