Skip to content

6 Roland PlaceWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block1813
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
48%
Improvement Value:$136,000
52%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,549+4.0%
2024$14,953+1.2%
2023$14,770+0.4%
2022$14,704+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$472,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 3155, Page 1

Property Sale

Sale
$549,900
DeedBook 1244, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1958