Skip to content

14 Stonycroft RdWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block1208
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,534
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
48%
Improvement Value:$112,100
52%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+4.0%
2024$12,254+23.8%
2023$9,901+0.4%
2022$9,857+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,534DeedBook 4302, Page 44

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2300, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1953