Skip to content

23 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 7, 2007

Property Information

Block1209
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,900
57%
Improvement Value:$83,200
43%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,422+4.0%
2024$10,984+1.2%
2023$10,850+0.4%
2022$10,802+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 1641, Page 194

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook K 166, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1953