Skip to content

334 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1926

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 13, 1985

Property Information

Block1210
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,924
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,900
49%
Improvement Value:$95,000
51%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,054+4.0%
2024$10,630+1.2%
2023$10,500+0.4%
2022$10,453+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 115, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1926