Skip to content

350 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block1210
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
48%
Improvement Value:$90,500
52%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,352+4.0%
2024$9,955+1.2%
2023$9,833+0.4%
2022$9,790+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 3166, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1955