Skip to content

314 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block1210
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,652
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
49%
Improvement Value:$108,400
51%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,594+4.0%
2024$12,111+1.2%
2023$11,962+0.4%
2022$11,910+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook M 132, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1900