Skip to content

3 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Nov 6, 2008

Property Information

Block1214
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,700
54%
Improvement Value:$97,000
46%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,409+4.0%
2024$11,933+1.2%
2023$11,787+0.4%
2022$11,735+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$374,900

To:

Sq Ft1,832DeedBook 1720, Page 166

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook V 147, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1948