Skip to content

53 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block1214
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,100
50%
Improvement Value:$121,900
50%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,389+4.0%
2024$13,838+1.2%
2023$13,668+0.4%
2022$13,608+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 2177, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1960