Skip to content

90 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block1215
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
43%
Improvement Value:$156,100
57%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,143+4.0%
2024$15,524+1.6%
2023$15,283+0.4%
2022$15,216+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,675DeedBook 2494, Page 139

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 2262, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1951