Skip to content

114 Herrick RdWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block1307
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,700
45%
Improvement Value:$152,700
55%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,494+4.0%
2024$15,862+1.2%
2023$15,668+2.1%
2022$15,348+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,260DeedBook 3761, Page 110

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 3286, Page 72Recorded4/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965