Skip to content

32 Tall Oaks DrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 21, 2016

Property Information

Block1313
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$143,200
54%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,828+4.0%
2024$15,221+1.2%
2023$15,035+0.4%
2022$14,968+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 2931, Page 153

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook N 127, Page 452

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook Q 114, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1963